Váltás az akadálymentes honlapra 2019. április 19. | Ma Emma napja van.

Tanulmányi kirándulás Ópusztaszeren

2019

2019. március 22-én, pénteken izgatottan gyülekeztek kisdiákjaink az iskola előtt. 40 alsó tagozatos tanulónk vett részt a kiránduláson, akik előzetes ismeretekkel már rendelkeztek, hiszen a harmadik osztályos tanulmányaik során már történelmi olvasmányokat dolgoztak fel.

Ez a kirándulás nagyon jó alkalom volt arra, hogy a gyermekekben pozitív érzés alakuljon ki magyarságukkal kapcsolatban. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba 9 órakor érkeztünk meg. Tettünk egy rövid sétát a parkban, majd a Rotundában gyülekeztünk, mert fél 11-re volt csoportunk bejelentve a Feszty-körkép megtekintésére. A gyerekek ámulva, csendben hallgatták a „bebocsátás” előtti ismertetőt a körkép történetéről. A Feszty-körkép monumentalitásával, szépségével ámulatba ejtette a csapat minden tagját. A kiránduláson részt vevő tanulók közül eddig még senki nem járt Ópusztaszeren, így a Feszty-körképet is most láthatták először. A Rotunda kiállításainak megtekintése után két múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt. Az „Ezer év a hadak útján” című foglalkozáson minden gyermek egy kicsit honfoglalás kori vezér lehetett. Nagy élmény volt, hogy a különböző  eszközöket, fegyvereket   kézbe vehették a tanulók, a csaták elemzésén keresztül pedig megismerhették a magyar hadsereg fejlődését, a lovas íjász harcászat fő jellegzetességeit. A foglalkozást vezető úr nagy szakértelemmel, de rendkívül élvezetesen, gyermek-központúan tartotta előadását, amelyből többek között az is kiderült, miért voltak a magyarok a „könnyű” harcászati stílusukkal olyan sikeresek. Az „Árpád népe” előadás egy érdekes helyszínen, egy jurtában volt megtartva. A gyerekek így testközelből tapasztalhatták meg a nomád életmódot. Kísérőnk megismertetett bennünket a jurtában való élet rendjével, a mindennapi használati eszközökkel, és azok használati módjával. Az ebédet követően hosszabb sétát tettünk a parkban, ahol megcsodáltuk az Árpád-emlékművet, a monostort, a csete jurtákat, a kültéri szobrokat.

Délután vettünk részt a „Magyarország történelme” című 3D-s film vetítésén a látogatóközpontban. Gyermekek és felnőttek egyaránt lenyűgözve nézték ezt a fantasztikus filmet, ami annyira élethű volt, hogy egy-egy jelenetet hangos sikoltozás kísért a kisdiákok részéről.

Az ópusztaszeri park jelmondata: „Lépj be a múltba!”. Ezen a csodálatos napon – foglalkozás vezetőink segítségével - valóban beléphettünk a múltba, és részesei lehettünk a magyarság történelmének.